Sztuczne stoki i lodowiska – budowa to nie wszystko

Pokrywane sztucznie stoki narciarskie i lodowiska bywają nadzwyczajnie atrakcyjne wśród miłośników zimowych sportów, pozwalając na praktykowanie ich nie tylko zimą. Takie obiekty nie wyłącznie zapewniają rozrywkę entuzjastom, ale również są istotne dla doświadczonych hokeistów, narciarzy bądź triatlonistów. Jednak ich budowa a także utrzymanie nierzadko potrzebują stosowania substancji uznawanych za niebezpieczne, między innymi do wytwarzania sztucznego śniegu albo zasilania systemów chłodniczych.

Wytwarzanie sztucznego lodowiska może wymagać stosowania roztworów chłodzących, między innymi amoniak czy freon, jakie są oceniane jako niebezpieczne, na co wskazują kody ADR. Dlatego osoby odpowiedzialne za rządzenie wspomnianymi obiektami muszą mieć podstawowe uprawnienia ADR a także być szkolone w zakresie bezpiecznego używania, jak i przechowywania tych substancji.

Kursy ADR są przeznaczone dla ludzi działających w branży spedycyjnej oraz logistycznej, jak też dla tych, którzy to są zaangażowani w obsługę obiektów sportowych, takich jak sztuczne lodowiska lub stoki narciarskie. Istnieją rozmaite terminy kursów ADR, które dają możliwość uczestnikom posiąść niezbędną wiedzę oraz kompetencje związane z kwestiami dotyczącymi dostarczania substancji szkodliwych, w tym tych niezbędnych przy tworzeniu sztucznego śniegu albo chłodzenia lodowisk.

Jeśli interesują Cię terminy kursów ADR – sprawdź ofertę kursów ADR w Dinudis.

Kurs napełniania zbiorników ciśnieniowych, a także kurs ADR na cysterny okazują się ważne dla osób zajmujących się nadzorowaniem miejsc sportowych, gdyż spora ilość systemów chłodzących opiera się o sprężone gazy lub ciecze poddawane ciśnieniu. W ramach wspomnianych instruktaży pracownicy zdobywają wiedzę w kwestii właściwego napełniania, magazynowania, jak także eksploatacji zbiorników ciśnieniowych, co okazuje się kluczowe dla obwarowania bezpieczeństwa na lodowiskach oraz stokach narciarskich.

Ważne jest również dobre mocowanie zbiorników i transport materiałów uznawanych za niebezpieczne, żeby unikać wypadków, jak także skutków dla zdrowia ludzkiego oraz natury. Aby to osiągnąć niezbędne jest przestrzeganie państwowych i europejskich przepisów dotyczących fachowego zajmowania się substancjami niebezpiecznymi, jak również regularne instruktaże pracowników odnośnie do reagowania na wypadek awarii lub wycieku substancji.

Więcej na ten temat możesz poczytać na blogu o ADR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *