Praca na budowie – jakie wymagania stawia przed kandydatami?

Nie można ukryć, że ile zawodów tyle jest wymagań co do przedstawicieli danego zawodu. Dlatego warto dowiedzieć, jakie uprawnienia i badania są wymagane w branży gastronomicznej, jakie na budowie, a jakie przy pracy ze zwierzętami.

W branży gastronomicznej wyjątkowo ważne jest to, aby zachować reguły powiązane z bhp. Kontakt z jedzeniem domaga się sterylności. Dlatego pracodawcy oczekują tego także od kucharzy, których zatrudniają. Zależy im na tym, aby były to osoby, które nie tylko będą mieć doświadczenie w wykonywaniu obowiązków na kuchni, lecz też by miały aktualnie zrobione badania lekarskie np. we Wrocławiu i książeczkę sanepidowską. Poza skończeniem placówki oświatowej o profilu gastronomicznym będzie także ważne to, czy osoba na posadzie kucharza albo szefa kuchni umie pracować w zespole i cechuje ją nienaganna prezencja. Zbliżone oczekiwania będą dotyczyły kelnerów z konkretnego obiektu.

W budownictwie na podobnej zasadzie trzeba mieć bieżące badania i z tego powodu czymś obowiązkowym jest to, aby posiadać bieżące, poprawne wyniki od specjalisty, którym jest lekarz medycyny pracy we Wrocławiu oraz posiadać obycie w zawodzie. W wypadku osób zatrudnionych na placu budowy nie ma aż tak dużego znaczenia poziom wykształcenia, jak stricte to, jakie konkretnie kompetencje ma pracownik.
Szczególne oczekiwania jakimi są odgórnie wyznaczone badania sanitarno epidemiologiczne – robione np. we Wrocławiu konieczne są przy produkowaniu jedzenia. Na bazie takich badań da się oznaczać, czy osoba, która będzie pracowała z jedzeniem nie jest zarażona pałeczkami duru brzusznego, bądź innych pałeczek z rodziny salmonella albo shigella. Innego rodzaju, specjalne kompetencje trzeba też posiadać, kiedy zamierza się pracować na wysokościach. Dlatego badania wysokościowe obowiązkowe są u osób, które chciałyby podjąć pracę na dużej wysokości. Należy w takim zamierzeniu odwiedzić laryngologa, specjalisty od wzroku oraz specjalisty od układu nerwowego.

Jeśli zaś ktoś chciałby pracować ze zwierzętami, to musi mieć skończone technikum weterynaryjne albo studia zootechniczne i biologiczne. Osoba taka musi także posiadać wzorowe podejście do zwierząt. Jak wobec tego da się zauważyć, w każdej dyscyplinie oczekiwania są inne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *