Jak urządzić kącik do pracy w domu?

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa sprawił, że praca z domu stała się w wielu firmach normą. Popularne stały się również biura elastyczne. Domowe biuro jawi się jako idealna opcja dla tradycyjnego trybu. Wypełnianie obowiązków pracowniczych z miejsca zamieszkania często okazuje się jednak znacznie cięższe, niż się wydawało.

W jaki sposób praca z domu oddziałuje na nasze samopoczucie?

Home office ma swoje mocne i słabe strony. Przede wszystkim nie tracimy czasu na przemieszczanie się, a obowiązki służbowe wykonujemy w bardziej przyjaznych warunkach – we wnętrzu domu. Z drugiej strony licznej grupie osób pracujących w domu przydałyby się kabiny akustyczne do biura, zwłaszcza jeśli pracę dezorganizują inni domownicy.

Pracując z domu, ograniczamy też kontakty ze kolegami z pracy, co może niekorzystnie oddziaływać na nasze samopoczucie. Co więcej, praca zdalna może negatywnie odbić się na kondycji organizmu. Nikt nie broni nam pracować w łóżku lub leżąc na kanapie z notebookiem na kolanach. Nieprawidłowa pozycja odbija się na narządach ruchu, powodując dolegliwości bólowe kręgosłupa, ramiom czy karku. Jak więc zorganizować home office?

Organizacja miejsca pracy w domu

Aby praca zdalna przynosiła pożądane rezultaty, należy zorganizować w pokoju odpowiednią przestrzeń służbową. Oczywiście nie będzie ona tym samym, co sala konferencyjna w centrum Wrocławia, ale wystarczy zatroszczyć się o kilka szczegółów, aby urządzić funkcjonalny home office, głównie o wygodne krzesło i dopasowane pod kątem wysokości biurko lub stolik.

Istotna jest również samodyscyplina. Praca zdalna stwarza sposobność odkładaniu obowiązków na później, jednak nie jest to rekomendowane rozwiązanie. Wskazane jest więc wyznaczyć sobie określone godziny na pracę, nie zapominając też o krótkich chwilach na odpoczynek.

Alternatywy dla pracy zdalnej. Praca hybrydowa a może biuro elastyczne?

Wobec intensywnie dokonujących się zmian gospodarczych, jak i w sektorze zatrudnienia, dla szerokiej grupy firm długoterminowy wynajem przestrzeni biurowej wydaje się być ryzykownym rozwiązaniem. Interesującą alternatywą dla standardowego najmu takiej przestrzeni roboczej są biura elastyczne. Umowa na korzystanie z nich podpisywana jest na krótszy czas, w zależności od możliwości danej firmy.

Szeroka grupa organizacji w obliczu pandemii przeszła na hybrydowy model pracy. Polega on na łączeniu pracy zdalnej i pracy stacjonarnej. Coraz większą popularnością cieszy się też rozwiązanie, którym jest biuro na godziny we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i różnych innych polskich miastach. Wybór najkorzystniejszego dla przedsiębiorstwa sposobu pracy wynika z charakteru jej działalności, rozmiaru oraz funduszu, jakim dysponuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *