Kuchnia: osobno czy w aneksie?

Deweloperzy proponują swoim klientom coraz mniejsze mieszkania. Coraz rzadziej możemy spotkać się s osobną kuchnią, dominują za to aneksy kuchenne – czyli kuchnie otwarte na salon i jadalnię. I to niezależnie od metrażu mieszkania. Czy aneks kuchenny to dobre rozwiązanie?

Jeszcze kilka lat temu otwarta kuchnia to było coś niespotykanego. Kuchnia była też codzienną jadalnią, bo zwykle stał w niej stół. Tylko niektórzy odważali się na wyburzenia ścian lub taki projekt mieszkania, by kuchnia stała się częścią większej przestrzeni. Dzisiaj to codzienność.

Aneks kuchenny ma oczywiście sporo wad. Zapachy roznoszą się po całym mieszkaniu, nie kumulują się w jednym pomieszczeniu. Trudniej ukryć bałagan – blaty są widoczne z wielu punktów mieszkania. Dlaczego więc ludzie korzystają z takiego rozwiązania?

Otwarta kuchnia to najczęściej większa przestrzeń. Im mniejsze mieszkanie, tym mniej powinno być podzielone. Aneks kuchenny idealnie tu pasuje. Z drugiej strony kuchnia stanowi często centrum życia. Otwierając ją na salon, zwiększa się tę przestrzeń. Można przygotowywać coś w kuchni, nie tracąc kontaktu z osobami przebywającymi w salonie lub jadalni.

Osobna kuchnia czy aneks? Każde rozwiązanie ma wady i zalety. Warto zastanowić, których jest więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *