Inspiracje domowe z wycieczek

Gdy planujemy wycieczkę lub urlop, przeważnie chcemy odwiedzać zabytki. zawartość muzeów, lecz i same budynki. Doceniamy twórczość architektów i budowlańców.

Siedziby szlachty

To chyba najczęściej podziwiane budynki. Estetyczne kształty, niekonwencjonalne zdobnictwo i niezwykłe akcesoria. To świadectwa dawnych czasów oraz mówią nam, jaki gust mieli możni. Dodatkowo dla wielu ludzi są inspiracją- teraz również niektórzy chcą projektować dwory.

Kamieniczki

Trochę inny wariant budynków, nie aż tak paradny, lecz w wielu przypadkach jednakowo olśniewający. Kamienice również były zamawiane przez wyższe sfery i mają za zadanie być piękne. Wielkie lokale, płaskorzeźby ścian zewnętrznych – tutaj też jest czym się zafascynować. W dodatku kamienice są w dalszym ciągu użytkowane, cały czas można w nich zamieszkać i zrobić sobie lokal w stylu retro.

Wiejska zabudowa

Inaczej: domy chłopstwa, ludowe chaty. One również mają swoich fanów, mimo że wydają się ciężkie i mało urodziwe. Lecz sztuka rustykalna również jest niezwykła. Dowodem są chociażby malowane chałupy w Zalipiu. No i utensylia domowe – ręcznie robione narzuty albo wyszywane obrazki. A przecież moda na folk powraca, więc tego typu skansen może podsuwać isnpiracje, jeżeli chodzi o wyposażenie nowoczesnego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *